Česta pitanja dužnika

Ovdje donosimo odgovore na pitanja koja često postavljaju dužnici. Kada kliknete sljedeća pitanja, dobit ćete odgovarajuće odgovore. Ako ovdje ne nađete odgovor na svoja pitanja, obratite nam se e-poštom ili obrascem za kontakt.

Gdje se nalazi broj dokumenta?
Broj dokumenta nalazi se u gornjem desnom kutu zaglavlja dopisa, pokraj datuma. Za jednoznačnu identifikaciju vašeg postupka naplate dugovanja svakako je potrebno navesti broj dokumenta. Ako vaš upit sadrži nepotpune ili netočne podatke, iz pravnih ih razloga ne smijemo obrađivati niti ogovarati na njih.
Koje osobne podatke trebam navesti?
Kad stupate u kontakt s nama, potrebni su nam vaš broj dokumenta, prezime, ime i datum rođenja kako bi se izbjegle zabune. Podatci koje nam dostavite podliježu zaštiti osobnih podataka prema odredbama njemačkoga Saveznog zakona o zaštiti podataka (BDSG).
Na što je potrebno obratiti pozornost tijekom uplate?
Kod svake uplate i u okviru svake prepiske uvijek navedite broj dokumenta koji se nalazi na vašem dopisu.
Što ako ne mogu ispoštovati rok koji je postavila agencija IGP Inkasso?
Ako niste u mogućnosti ispoštovati dogovoreni rok plaćanja, obratite nam se kako bi se izbjegli daljnji koraci koji izazivaju dodatne troškove. U tu svrhu slobodno upotrijebite naš gotovi obrazac za kontakt.
Što trebam učiniti u slučaju promjene adrese ili imena?
Dostavite nam promijenjeno ime ili adresu u pisanom obliku ili putem telefona. U tu svrhu slobodno upotrijebite naš gotovi obrazac za kontakt.
Je li ovaj zahtjev za naplatu dugovanja vidljiv u mojim podatcima u agenciji SCHUFA?
Kao ugovorni partner agencije SCHUFA, IGP Inkasso svako otvoreno, neosporeno potraživanje koje postoji prema vama prijavljuje agenciji SCHUFA. Negativan unos u agenciji SCHUFA može imati otežavajuće posljedice: neodobravanje kredita / prekoračenja računa u banci, odbijanje bankovne kartice, nemogućnost plaćanja pouzećem pri naručivanju robe, neodobravanje ugovora za mobitel, neodobravanje kreditne kartice, moguće neodobravanje novog ugovora o najmu itd.
Mogu li otvoreno potraživanje platiti izravno vjerovniku?
Ne, mi smo od svojeg klijenta dobili punomoć za naplatu dugovanja pa se tako sva plaćanja plaćaju izravno nama.
Moram li platiti troškove naplate dugovanja?
Prema čl. 286. njemačkoga Građanskog zakonika (BGB) dužnik vjerovniku mora nadoknaditi štetu nastalu zakašnjelim plaćanjem. To se također odnosi na troškove angažiranja agencije za naplatu dugovanja.